Slovník pojmů a jmen

Vše A B C D E F G H J K L M N O P R S T U V Z
Stránka:
Pojem/ Jméno Definice
17. listopad 1939

V odvetě za otevřená vystoupení českého lidu proti nacistické okupaci, která vyvrcholila demonstrací 28. října 1939 a protesty studentů na pohřbu Jana Opletala (zemřel 11. listopadu 1939 na následky střelného zranění utrpěného na zmiňované demonstraci), zakročili nacisté na pokyn Adolfa Hitlera proti českým vysokým školám a vysokoškolským studentům. V ranních hodinách 17. listopadu 1939 přepadlo gestapo, posílené dalšími represivními složkami, největší studentské koleje v Praze, jakož i Sušilovy a Kounicovy koleje v Brně. Devět studentských funkcionářů bylo popraveno, dalších 1 200 studentů putovalo do koncentračního tábora Sachsenhausen. České vysoké školy byly uzavřeny. V roku 1941 byl 17. listopad v Londýně vyhlášen Mezinárodním dnem studenstva.

Ležáky

Osada na Chrudimsku, která byla 24. června 1942 vyhlazena nacisty. Jednalo se o akt msty za atentát na Reinharda Heydricha, namířený proti všem obyvatelům Ležáků, odkud od ledna 1942 vysílala radiostanice výsadku Silver A s krycím názvem Libuše. Ležácká tragédie si vyžádala životy 22 mužů, 21 žen a 11 dětí.

Lidice

Obec na Kladensku, jejíž obyvatelé byli na základě vykonstruovaných důkazů obviněni z podílu na přípravě atentátu na R. Heydricha. V zásahu proti obci, který proběhl 10. června 1942 jako msta za smrt R.Heydricha, bylo 173 mužů na místě zastřeleno. Ženy byly poslány do koncentračního tábora Ravensbrück. 82 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím taboře Chelmno, dalších 9 bylo vybráno k poněmčení a 6 dětí ve stáří do jednoho roku nacisté umístili do německého nalezince v Praze-Krči. Obec Lidice byla srovnána se zemí.

Luftschutz

(Luftschutzpolizei) - Protiletecká ochrana (Protiletecká ochranná policie). Složka německé pořádkové (uniformované) policie, mezi jejíž úkoly patřily mj.záchranné práce bezprostředně po bombardování (ukončení leteckého poplachu).

Vyhlazení Lidic

Lidice. Obec na Kladensku, jejíž obyvatelé byli na základě vykonstruovaných důkazů obviněni z podílu na přípravě atentátu na R. Heydricha. V zásahu proti obci, který proběhl 10. června 1942 jako msta za smrt R.Heydricha, bylo 173 mužů na místě zastřeleno. Ženy byly poslány do koncentračního tábora Ravensbrück. 81 dětí bylo zavražděno ve vyhlazovacím taboře Chelmno, dalších 7 bylo vybráno k poněmčení a 6 dětí ve stáří do jednoho roku nacisté umístili do německého nalezince v Praze-Krči. Obec Lidice byla srovnána se zemí.

Stránka: