Pohotovostní služba ve škole
V době, kdy ve školní budově neprobíhalo vyučování (v noci, o prázdninách apod.), zde měla být přítomna tzv. pohotovostní služba.
Tu tvořilo několik žáků, jež měli v první fázi řešit nebezpečí, jimiž mohla být škola v důsledku náletu ohrožena (požár apod.). Alespoň jeden člen hlídky musel ovládat poskytnuní první pomoci. V průběhu války docházelo ke změnám ve složení hlídek. V březnu 1944 se například skládaly ze 3 osob. Velitel hlídky měl za úkol dvakrát za noc zkontrolovat chodby ve všech poschodích budovy.
Podívejte se na rozpis služeb hlídek jedné konkrétní školy v letním období roku 1944. Jak dlouho trvala jedna hlídka? V kolik hodin do ní členové nastupovali? Jak dlouho držely službu ošetřovatelky? Jak fungovala služba hasičská a samaritská ( samaritská služba )?
SOkA Kolín, fond OA Kolín, k. 41, různé spisy.
Vybavení hlídky
- 1 lékárna protiletecké ochrany nebo 1 obvazová skříňka požární ochrany, případně jedna nosítka. Další vybavení hlídky záviselo na velikosti školy.
- Prostředky na rozpoznání plynového útoku.
- V každé třídě musela být neustále zásoba písku (k hašení požáru).
Přestupky
Žáci se ve službě v protileteckých hlídkách dopouštěli také různých přestupků. Zajímá vás jakých? Přečtěte si níže uvedený dokument.
SOkA Kolín, fond 401 - OA Kolín, k. 41, různé spisy, oběžník pro žactvo č.33.
Ředitelství škol byla nucena nabádat žáky zařazené do hlídek, aby se nepotulovali po budově, chovali se slušně a dělali pouze to, co jim bylo v rámci služby určeno.