Jak na historii vlastní školy (1939 - 1945)   


Jan Špringl, Naděžda Seifertová

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,


jestliže chcete pátrat po historii Vaší školy v letech 1939-1945, nalezněte nejdříve odpovědi na následující otázky:

1/ Existovala Vaše škola již v letech Protektorátu, anebo byla založena až po válce?

2/ Leželo město/obec, v kterém je Vaše škola, v Protektorátu, anebo na území tzv. Sudet, jež zabralo Německo po Mnichovské dohodě v roce 1938?

Odpověď na druhou otázku naleznete, pokud se podíváte na mapu, kde je vyznačena hranice mezi Protektorátem a Sudety:

Jestliže zjistíte, že Vaše škola skutečně v době 2.světové války existovala a navíc ležela na území Protektorátu, postupujte následovně:

1/ Informace o Vaší škole zjistěte v archivu Vašeho města (pokud se nachází v Praze, Plzni, Brně, Ostravě), nebo okresu (státním okresním archivu), kde jsou uloženy dokumenty, které se týkají její historie. Městské a okresní archivy se nacházejí v těchto městech České republiky: Seznam oblastních, okresních a městských archivů s odkazy na webové stránky

2/ Zjistěte si kontakt na archiv Vašeho okresu či města a napište  jeho pracovníkům e-mail, v kterém uveďte, že se zajímáte o historii Vaší školy v letech 1939-1945 a že byste si rádi pročetli dokumenty (kroniky, spisy apod), které se její historie týkají. Nezapomeňte požádat o termín, v kterém byste mohli do archivu přijít.

3/ Až přijdete do archivu, jeho pracovníci již vám vysvětlí, jakým způsobem s dokumenty, jež vám budou předloženy, můžete pracovat.

Jestliže zjistíte, že Vaše škola neležela na území Protektorátu, ale v odtrženém pohraničí (tzv. Sudetech):

Ve většině případů bohužel v archivech mnoho informací o historii Vaší školy v letech 1939-1945 nenaleznete. České školy v Sudetech byly totiž rušeny a zavírány. Můžete zkusit zapátrat alespoň po tom, jaké okolnosti provázely uzavření školy, která existovala v budově Vaší současné školy, jaké byly osudy budovy Vaší školy v době 2. světové války apod. Tyto informace zjistíte v městském (jestliže je vaše škola v Ústí nad Labem) nebo okresním archivu podle výše uvedeného návodu.

Jestliže budete potřebovat radu napište nám (adresu naleznete na úvodní straně tohoto webu) se žádostí o pomoc. Zeptejte se Vašich žáků, zda s vámi nechtějí po historii Vaší školy pátrat společně!

Jestliže se rozhodnete bádat o historii Vaší školy v letech 1939-1945, určitě nám o tom napište! Výsledky Vašeho pátrání pak zveřejníme na těchto internetových stránkách, pokud budete mít zájem!

Přejeme Vám hodně štěstí v cestování do historie Vaší školy.